Úvodní stránka > Tiskový servis > Tiskové zprávy > Cena Přístav 2010 za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží v šesti provedeních

Cena Přístav 2010 za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží v šesti provedeních

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) včera udělovala v Brožíkově síni na Staroměstské radnici v Praze již podeváté Ceny Přístav. Tedy ocenění, které každoročně předává zástupcům státní správy a samosprávy na místní a krajské úrovni za významnou podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží. Cena Přístav 2010 má pět laureátů – dva náměstky krajských hejtmanů a starosty tří obcí. V letošním roce byla navíc udělena i mimořádná Cena Přístav, kterou získal primátor hlavního města Prahy Pavel Bém. Pražský primátor tomuto ročníku Cen Přístav poskytl také svou záštitu.Cenou Přístav 2010 byli vyznamenáni 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák, starosta města Dobříše Jaroslav Melša, starosta města Příbrami Josef Řihák a starosta města Jaroměře Jiří Klepsa. Všechny tyto laureáty na Cenu Přístav, dle pravidel podávání nominací na toto ocenění, navrhli zástupci občanských sdružení pracujících s dětmi a mládeží nebo zástupci Domů dětí a mládeže či středisek volného času. V seznamu letošních navrhovatelů se tak objevila jména např. těchto organizací: Junák – svaz skautů a skautek ČR a jeho 1. středisko Hiawatha Příbram a 2. středisko Clan Hiawatha Příbram, Pionýrská skupina Za Vodou, Česká tábornická unie – turistický oddíl Zlatý List, Krajská rada dětí a mládeže Karlovarska, Český svaz ochránců přírody Puštíci či Boii o. s.

„Chtěla bych velmi poděkovat České radě dětí a mládeže, že dnes již podeváté mohou lidé, kterým není lhostejné, jak naše děti tráví svůj volný čas, převzít ocenění jejich práce. Všem letošním laureátům k jejich ocenění upřímně gratuluji a za jejich práci děkuji,“ řekla náměstkyně primátora Marie Kousalíková při udělování cen. Cenu Přístav představuje ručně malovaná „trosečnická“ láhev, v níž je uloženo speciální, emotivní poselství.

Důvodem, proč ČRDM začala v roce 2002 Cenu Přístav předávat, byla snaha upozornit na význam podpory mimoškolní činnosti dětí a mládeže ze strany veřejných činitelů. ČRDM chtěla také tímto způsobem poukázat na dobré zkušenosti, které v tomto směru v komunální politice již existují. Prostřednictvím Ceny Přístav tak zástupci zmíněné organizace chtějí laureáty povzbudit v jejich počínání a zároveň i podpořit ostatní v následování jejich příkladu. V minulých letech Cenu Přístav získali např. nynější poslanec PČR Petr Gazdík či současný kandidát na post senátora Petr Bratský.