Tiskové zprávy

06.06.2013 -

Povodeň

Po jedenácti letech jsou česká města a vesnice opět zaplavena povodní. Byť na většině území ČR s výjimkou Ústecka „pouze“ povodní padesátiletou, je to v každém případě tragédie pro postižené lidi a oblasti a mimořádná výzva pro politiky. Ti slušní a zodpovědní organizují, řídí a rozhodují, ti druzí se předvádí před televizními kamerami, lamentují, a když někde udělají chyby tak ukazují prstem, kritizují kdeco a snaží se svádět vinu na druhé. Nic nového pod sluncem. Hlavní město Praha se však přeci jenom z tohoto „tradičního vzorce chování“ vymyká. Mediální výstupy současné „pověřené“ politické reprezentace města sleduji s naprostým úžasem. A nedá mi to, abych nepřipomněl základní fakta.
27.03.2013 -

Pravda o Opencard

Včera se odehrála v české polistopadové historii zcela bezprecedentní událost. Deset radních pražské radnice včetně primátora Prahy bylo obviněno Policií ČR z porušení povinností při správě cizího majetku. Měli se dopustit závažného trestného činu předražení projektu „Podpory kartového centra Opencard“ a navíc zvýhodnění výherce přímým výběrem bez výběrového řízení. K obvinění došlo neobyčejně teatrálním způsobem přímo na jednání Rady hlavního města Prahy. V souvislosti s touto skutečností se objevilo ve sdělovacích prostředcích neuvěřitelné množství dezinformací a lží. Dovolím si připomenout, jaká je skutečná pravda o projektu „univerzální elektronické karty Pražana“.
22.03.2013 -

Zeman a mediální devianti

Před několika dny vyvolal, k mé škodolibé radosti, nově inaugurovaný prezident svým prvním projevem v nejedné redakci bouřlivou reakci. Použiji-li metafory, která mi připadá obzvláště příhodná, střelil do kurníku. Řekl, že chce bojovat proti ostrůvkům negativní deviace, ke kterým vedle "kmotrů" a neonacistů zařadil i některá média, jež podle jeho názoru vymývají lidem mozky, podsouvají jim, co si mají myslet, manipulují jejich názory, nepíší pravdu, staví lacinou senzaci nad pravdivá fakta a dopouštějí se mnoha dalších neetických podpásovek, zahalených do pestrého hávu objektivity, fundovanosti, znalostí tématiky a vyšší spravedlnosti. "Píší o všem a nerozumí ničemu, mně připomínají Čapkovu definici literárního kritika jako člověka, který radí spisovateli, jak by on napsal knihu, kdyby to uměl," řekl Zeman o některých pisálcích, protože termín "novinář" se zdráhá použít a já bych jeho slova podepsal. Nemá smysl po sto páté rozebírat ani prezidentův projev a už vůbec ne dopis, kterým se některé české osobnosti, ať už skutečné nebo domnělé obratem ohradily, přesto se o nich krátce zmíním.
07.02.2013 -

MFD ve službách „spravedlivého zločinu“

Supermarket veřejných služeb v Praze - Škodův palác  „Praha nechce platit nájem za palác, jejž zařídil Bém“  MFD, 6. února 2013 Mladá Fronta Dnes opět lže, jak když tiskne. 6. února přinesla pod titulkem „Praha nechce platit nájem za palác, jejž zařídil Bém“ neuvěřitelné množství mystifikací a lží. Dovolím si je probrat od začátku: Lež č. 1: „Praha zažaluje majitele Škodova paláce, kde sídlí magistrátní úředníci. Nájemné je podle magistrátu nemravně vysoké. Vyjde ročně na 200 milionů. Smlouvu podepsal exprimátor Bém“. Realita je poněkud odlišná. Smlouvu nepodepsal Bém, ale ředitel magistrátního úřadu. Výběr Nové radnice ve Škodově paláci probíhal otevřeným a transparentním výběrovým řízením, ve kterém zcela v souladu s českými zákony a s potvrzením Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, zvítězila firma COPA Retail.  Rada hlavního města Prahy v roce 2006 (včetně exprimátora Béma) měla pouze 2 zákonné možnosti: buď nabídku přijmout anebo výběrové řízení zrušit. Rada se rozhodla pro první variantu z logických věcných a ekonomických důvodů: a)      do Škodova paláce se sestěhovalo několik desítek úřadů z celé Prahy – vzniklo tak pro Pražany komfortní a unikátní pracoviště veřejné správy pod jednou střechou (a to také bylo hlavním cílem) Škodův palác je budovou ideální. Všechna pracoviště se vejdou na jedno místo. Jsou dopravně dostupné, v centru Prahy. Úřad je otevřený, nabízí komplexní servis – včetně veřejně přístupného internetu, fotoateliéru, občerstvení, květinářství, dětského koutku atd. Poskytuje to, co jsme si přáli: moderní supermarket veřejných služeb; b)     provoz a pronájem původních prostor stál ročně HMP 230 mil. Kč; c)      vysoutěžený nájem, ale také provoz (!) nového centralizovaného pracoviště ve Škodově paláci byl skutečně 200 mil. Kč – ekonomická úspora v rozpočtu města tedy činila 30 mil. Kč.
09.05.2010 - AKCE SDĚLENÍ, TISKOVÁ

V Praze vyvrcholil maratonský víkend

Hlavní město Praha tento víkend žilo maratonem. Letošního Volkswagenu Maraton víkendu se zúčastnilo na 7 500 běžců v různých kategoriích. Program vyvrcholil dnes klasickým maratonem a dalšími běhy.
18.04.2010 - AKCE SDĚLENÍ, TISKOVÁ

Veřejné shromáždění proti antisemitismu „Všichni jsme lidi“

Dnes se v pražské Valdštejnské zahradě konalo již sedmé shromáždění „Všichni jsme lidi“ v rámci akce Kulturou proti antisemitismu a neonacismu, které poskytli záštitu předseda Senátu PČR Přemysl Sobotka a primátor hl. m. Prahy Pavel Bém. Shromáždění předcházel Pochod dobré vůle, který vyšel ze Staroměstského náměstí.
11.04.2010 - AKCE SDĚLENÍ, TISKOVÁ

Primátor hl. m. Prahy se zúčastnil pietního aktu u příležitosti Jom ha-šoa

Náměstí Míru na Praze 2 dnes hostilo každoroční vzpomínkovou akci - veřejné čtení jmen obětí holocaustu. Primátor hl. m. Prahy přečetl osm jmen a připojil se tak ke stovkám dalších, kteří i v nepříznivém počasí uctili památku zavražděných Židů.